Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego

 

Obchodzimy dzisiaj święto Trzech Króli. Uroczystość ta upamiętnia zdarzenie objawienia się Boga poganom. Ich pierwszymi reprezentantami są trzej mędrcy ze Wschodu. Kasper, Melchior i Baltazar.

Składając Dzieciątku Bożemu złoto, uznali w Nim króla, składając mirrę, uznali w Nim prawdziwego człowieka, a składając kadzidło, uznali w Nim Boga.

Do Mędrców ze Wschodu nie przemówił żaden anioł, ale zajaśniała im Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka (…) (J 1,9). Wyruszyli w drogę, aby szukać i znaleźć. Zadali odważne pytanie… i w końcu znaleźli Tego, którego szukali.

Może przyzwyczailiśmy się do tego, by prze­żywać uroczystość Objawienia Pańskiego jako święto dla narodów poszukujących Chrystusa. Być może zakorzeniła się w nas myśl, że Chrystus przychodzi, aby objawić się światu ukazanemu w postaciach trzech Mędrców z różnych krajów.

Widzimy przy betlejemskim żłóbku obce twarze dalekich wędrowców, dary złota, kadzidła i mirry i nie zastanawiamy się nad tym, że obok nich jest miejsce dla każdego z nas. Trzeba przy żłóbku znaleźć miejsce dla siebie, bo Pan przychodzi, aby objawić się właśnie mnie.