Refleksje

 • Naśladować Chrystusa

  Żyjemy w świecie proponującym bardzo różnorodne drogi do szczęścia. Ciągle stawia się przed nami innych bohaterów. Gubią się w tym nawet ludzie doświadczeni. Jedynym rozwiązaniem, by nie zginąć zupełnie w gąszczu reklamowanych, ciągle nowych wzorców, jest tak bliskie podejście do Jezusa, by móc Go naśladować.

 • Katecheza z praktyką

  Żyjemy w świecie usuwania na margines wszystkich słabych, niezdolnych do rywalizacji z mocniejszymi. Zapominamy jednak, że prawdziwa wartość człowieka ujawnia się w jego odniesieniu do tego, co słabe: do dziecka, starca, chorego, kalekiego.

 • Zegar z wahadłem

  A ty, co zrobiłeś z godziną, która właśnie upłynęła?

 • Na wzór Maryi

  Nie szukajmy nadzwyczajności w naszym życiu, nie sądźmy, że to niezwykłe pielgrzymki i nadzwyczajne czyny i umartwienia nas uświęcą, ale szukajmy raczej, jak zwykle i na co dzień z pokorą wypełniać wolę Bożą … jak zwykle i na co dzień żyć życiem uczciwym i dobrym, bo na tym polegała niezwykłość Maryi…

 • Zmobilizować siły

  Dla człowieka wierzącego najważniejsze jest zawierzenie Bogu i wejście w bliski kontakt z Jego odwieczną mądrością. Dokonuje się to głównie przez modlitwę, czyli odkrywanie woli Boga, albo z Pismem Świętym w ręku, albo w bliskim kontakcie z Eucharystią. Zarówno Biblia jak i konsekrowany Chleb to prawdziwy Boski pokarm, który trzeba spożywać, jeśli się chce wzmacniać mądrość zarówno ciała jak i ducha.

 • Własnej pracy...

  Zrób listę tego,

  co sprawia ci przyjemność, i poczuj wdzięczność.

  Wyszukaj sobie paru ludzi

  i bądź dziś dla nich szczególnie miły.

  Twoje otoczenie: mąż, żona, dzieci,

  sąsiedzi i koledzy powinni dziś

  ujrzeć twoje szczere i przyjazne oblicze.

  Nadejdzie moment, w którym odnajdziesz pokój i radość.

 • Jam jest chleb życia

  Bóg chce uwrażliwić i nakarmić naszego ducha. Ale może to uczynić jedynie prośbą i perswazją, przy pomocy prawdy. Bo do jedzenia Chleba Życia nie da się nikogo zmusić. Nawet Bóg musi czekać, aż człowiek sam zechce skosztować i jeść. A kiedy zechce? Dopiero wtedy, gdy uwierzy w Chrystusa! Stąd warunkiem godnego przystąpienia do Komunii św. jest żywa wiara. Bez wiary można co najwyżej połknąć „poświęcony opłatek”, jak mówią niektórzy. Ale to jeszcze nie jest Komunia św.

 • sierpień...

  Czy są szanse, że w tym roku będzie lepiej niż w latach poprzednich? Na drogi wyjedzie mniej kierowców "po kielichu"? Mniej będzie awantur domowych i pijaków na ulicach? Smutne to, ale mało prawdopodobne. Jak to jest, że panuje u nas takie społeczne przyzwolenie na picie? Dlaczego bagatelizujemy jego skutki, a nawet traktujemy to jako okoliczność łagodzącą?

 • Polub ludzi

  Spójrz wokół siebie, popatrz na ludzi,

  z którymi musisz codziennie przebywać.

  Musisz z nimi wytrzymywać,

  żyć w zgodzie i budować swoje szczęście.

  Nie ty stworzyłeś ludzi,

  być może nie są w twoim guście.

 • Czas...

  Czas na nikogo nie czeka. Łap każdy moment, który ci został, bo jest wartościowy.

 • Być wiernym...

  Być wiernym to nie znaczy:
  Nie błądzić.
  Nie uderzyć się.
  Nie upaść.

 • Stać się pokarmem

  Chciałbym stać się pokarmem - by nasycić głodnych,

  odzieżą - by przyodziać nagich,

  napojem - by orzeźwi wić spragnionych,

  kojącym likworem - by wzmocnić żołądek słabych,