Wielki Post

Aby ten czas Wielkiego Postu godnie przeżyć
Wielu z nas często zastanawia się nad tym, czy Wielki Post rzeczywiście funkcjonuje jeszcze w naszym życiu? A może jest tylko w Kościele, na nabożeństwach, czytaniu Pisma Świętego, modlitwach? Nie tylko tam, on jest — i powinien być — w naszym codziennym życiu. Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że Okres Wielkiego Postu to czas niezwykły, poświęcony, obok modlitw, na refleksję — na zbliżenie się do Boga — naszego Stwórcy.
Dopiero co minął karnawał, czas wesoły, pełen zabaw, rozśpiewany i roztańczony, może nierzadko trochę hałaśliwy. Teraz przechodzi w ciszę. Powolutku wyciszamy się, aby należycie przygotować się na powitanie Zmartwychwstałego Chrystusa. Wkroczyliśmy bowiem w Wielki Post — czas wyciszenia, skupienia, zadumy i refleksji.
Wielki Post może być dla nas czasem swoistego opanowania, umiaru, ograniczenia przyjemności. Na pewno może być taki i powinien być. Ale podkreślmy tu jeszcze raz, że jest on również okazją do refleksji, do naszej rozmowy z Panem Bogiem. Warto się zastanowić nad naszymi relacjami z osobami bliskimi, z ludźmi spotykanymi w codziennym biegu życia, nad posiadaniem i używaniem rzeczy, nad tym wszystkim, bez czego — jak nam się wydaje — nie możemy żyć. Co jest dla nas naprawdę ważne, a co powinno być ważne... Pomyślmy, zastanówmy się. Mamy przed sobą okres Wielkiego Postu, a więc czas, który powinniśmy godnie przeżyć.